Nasza specjalizacja - ujęcia efektowe

Ujęcia efektowe dają szerokie możliwości dla uatrakcyjnienia materiału filmowego, niezależnie od jego tematu. Poniżej zamieszczamy opis różnych rodzajów ujęć efektowych, które znajdują się w naszej ofercie i których używamy, aby nasze filmy były atrakcyjne wizualnie.

Timelapse

Fotografia poklatkowa

Ujęcia poklatkowe to coś, w czym specjalizujemy się od wielu lat. Technika polega na wykonywaniu serii zdjęć w pewnym odstępie czasowym, z których każde zdjęcie jest osobną klatką w naszym filmie. Po złożeniu tych zdjęć w plik video otrzymujemy płynny obraz przyspieszonej rzeczywistości. Ujęcia te mogą mieć dwa zastosowania. Pierwsze to pokazanie procesów, które przebiegają na tyle wolno, że są ciężko dostrzegalne przez ludzkie oko. Jest to na przykład ruch chmur, słońca czy gwiazd, przejścia nocy w dzień lub procesy konstrukcyjne budynków. Drugim zastosowaniem są ujęcia typowo efektowe, czyli wykorzystanie tej techniki do atrakcyjnego przestawiania poruszających się obiektów w kadrze. To świetny sposób aby sprawić wrażenie tłumu czy mijającego czasu pokazując przejeżdżające samochody, poruszających się ludzi, ale także na przykład fajerwerki czy przejazd kolejką linową. Mamy tu ogromne możliwości i praktycznie każdy temat możemy pokazać w sposób przykuwający uwagę. 
Motion Control Timelapse

Ujęcia poklatkowe w ruchu

Aby dodać ruch kamery do ujęć poklatkowych stosujemy elektronicznie sterowane systemy, które zapewniają programowalny, płynny i bardzo powolny ruch kamery, który w przyspieszonej rzeczywistości timelapse'a daje naturalne efekty. Korzystamy tutaj ze slidera sprzężonego z dwiema głowicami pan oraz tilt aby uzyskać trójosiowy ruch kamery. Zastosowanie jest analogiczne do klasycznych ujęć timelapse. Spokojnym ruch kamery kontrastując z przyspieszoną rzeczywistością ujęcia timelapse daje niesamowite rezultaty, świetnie przykuwając uwagę. 

Hyperlapse

Gdy slider to za mało

Hyperlapse daje najwięcej swobody ze wszystkich technik poklatkowych. Opcje ruchu kamery są tutaj praktycznie nieograniczone! Technika ta polega na wykonywaniu ujeć timelapse z ruchem kamery, jednak w hyperlapse kamerę przesuwamy ręcznie co każde wykonane zdjęcie. Wymusza to na nas stabilizacje ujęcia w postprodukcji, ale daje niesamowite możliwości. W przypadku motion control timelapse jesteśmy zawsze ograniczeni długością slidera, na którym przesuwa się kamera. Tutaj możemy wykonywać tak długie ruchy jak tylko chcemy. Długi, poklatkowy spacer zabytkowymi uliczkami miasta, ujęcia dzień-noc czy dynamiczne pokazanie sceny koncertowej. Tutaj wszystko to jest możliwe!

Ujęcia z drona

Poklatkowe ujęcia z powietrza

Ujęcia z powietrza możemy wykonać jako klasyczne video, a także podejść do tego bardziej efektowo. Wykonywanie ujęć poklatkowych z drona pozwala nabrać zupełnie nową perspektywę i dodać charakteru naszym ujęciom. Zależnie od tematu ujęcia są dwie techniki. Hyperlapse wykonujemy klasycznie, wykonując serię zdjęć lub nagrywając video z zamysłem późniejszej obróbki do stylistyki hyperlapse. Zależnie od sytuacji każdy z tych efektów ma swoje zalety. Mamy tutaj również możliwości tworzenia bardziej skomplikowanych ujęć, typu przejścia dzień-noc oraz łączenie z ujęciami z ziemi. 

Drony FPV

Filmowanie dronem sportowym

Ujęcie z drona są teraz nieodzowną częścią każdego filmu. My idziemy o krok dalej i oprócz filmowania 'klasycznymi' dronami oferujemy zdjęcia z dronów sportowych FPV. Drony te znacząco różnią się od swoich bardziej popularnych braci. Ogromna moc i niesłychana precyzja lotu pozwalają na bardzo szybkie loty blisko filmowanych obiektów oraz wykonywanie różnego typu akrobacji. 'Fikołki', obroty, bardzo szybkie orbity, przelatywanie przez otwory. Dzięki dronom FPV wszystko to jest teraz w zasięgu ręki oferując nowy środek wyrazu w filmie. Ujęcia są dużo bardziej dynamiczne i na pierwszy rzut oka odróżniają się od standardowych dronów. 

Technika Flow Motion

Płynne łączenia ujęć z różnych lokalizacji

Technika nazywana flow motion to koncepcja wykorzystania różnego typu przejść postprodukcyjnych, aby sprawić wrażenie, że film został wykonany w jednym ujęciu, mimo, że przedstawia zupełnie różne lokalizacje. Najczęściej łączona z techniką hyperlapse. Przejścia czasem są całkowicie ukryte i film udaje tzw. mastershot, czasem przejścia są widoczne dla widza, jednak stworzone w sposób atrakcyjny wizualnie, zaskakujący, intrygujący. Technika ta jest świetna aby pokazać jedno miejsce lub zbiór miejsc połączonych tematycznie. Ciągłość ruchu kamery wciąga widza bardziej w akcje, a brak widocznych cięć dodatkowo scala wszystkie lokacje i podkreśla ich powiązanie. Filmy flow motion to świetny sposób na internetowy viral! 

140368042_136399668296708_3490438463431626702_n
Ujęcia 360

Wykorzystanie kamer sferycznych

Kamera 360 pozwala na rejestrację obrazu w każdym kierunku. Nie ma znaczenia, gdzie ją skierujemy. Taka kamera widzi wszystko wokół, kadrowanie wybieramy w postprodukcji. Obraz z takiej kamery można świetnie wykorzystać do ujęć efektowych, tworząc abstrakcyjne efekty, jak np. tiny planet, czyli wrażenie postaci stojącej na małej kuli ziemskiej. Odpowiednia obróbka tego materiału może fantastycznie urozmaicić każdy film. 

Stop Motion

Animacja Poklatkowa

Animacja poklatkowa polega na wprawianiu w ruch najczęściej nieożywionych przedmiotów w taki sposób, aby na filmie uzyskać wrażenie ruchu tych przedmiotów. Aby uzyskać ten efekt wykonujemy serię zdjęć, zmieniając pozycję przedmiotu bądź przedmiotów co klatkę. Dzięki temu możemy uzyskać efekty nierealne, niewiarygodne i zarazem mocno przykuwające uwagę widza. Technika ta ma ogromny potencjał do przedstawiania procesu tworzenia produktów, ale także jako krótkie i angażujące filmy produktowe lub reklamowe. Jest też świetnym sposobem na urozmaicenie filmu i dodanie mu bajkowej magii.